Denizcilerin Buluşma Noktası

Kardinal Şamandıralar Yönleç Şamandıralar

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kardinal şamandıralar nedir nerelerde olur,

Batık, kaya, sığlık gibi tehlikelerin konumunu belirterek güvenli sularda seyretmemizi seyir yardımcı şamandıralar dır. Kardinal şamandıraların bir diğer adı da yöndeş şamandıralar dır adından anlaşılacağı gibi bize tehlikenin yönünü ve bizim sağ salim geçmemiz gereken yönüde gösterir. 4 farklı kardinal şamandıra vardır. Kuzey, Doğu, Güney ve Batı kardinal şamandırası.

Kuzey kardinal şamandırası tehlikenin kuzeyine atılır, şamandıranın kuzey tarafı tehlikesizdir. Karşımızda gördüğümüzde rotamızı pusulamızı göre kuzey tarafına alarak şamandırayı güneyimizde bırakarak yolumuza devam edebiliriz.
Gündüz Tanınma Alametleri; alt tarafı sarı boyalı üst tarafı siyah boyalı ve tepeliği yukarıya bakan iki tane üst üstte konik vardır. (Resim 1)
Gece Tanınma Alametleri; Gece sürekli çakan ışık.
Çakma Simülasyonu; ıııııııııııııı

kuzey-kardinal-samandıra
Resim 1 Kuzey Kardinal Şamandırası

Doğu kardinal şamandırası tehlikenin doğusuna atılır, şamandıranın doğu tarafı tehlikesizdir. Karşımızda gördüğümüzde rotamızı pusulamızı göre doğu tarafına alarak şamandırayı batımızda bırakarak yolumuza devam edebiliriz.
Gündüz Tanınma Alametleri; alt tarafı siyah ortası sarı üst tarafı siyah boyalı ve tepeliği birbirine ters bakan iki konik vardır. ( Resim 2)
Gece Tanınma Alametleri; 3 kere çakar bir süre bekler sonra tekra 3 kere çakar.
Çakma Simülasyonu; ııı ııı ııı ııı

doğu kardinal şamandıra
Resim 2 Doğu Kardinal Şamandırası

Güney kardinal şamandırası tehlikenin güneyine atılır, şamandıranın güney tarafı tehlikesizdir. Karşımızda gördüğümüzde rotamızı pusulamıza göre güney tarafa alarak, şamandırayı kuzeyimizde bırakarak yolumuza devam edebiliriz.
Gündüz Tanınma Alametleri; alt tarafı siyah, üst tarafı sarı boyalı ve tepeliği aşağıya bakan iki tane üst üstte konik vardır. (Resim 3)
Gece Tanınma Alametleri; Hızlı 6 kere çakar, 1 uzun sonra tekrar 6 kere çakar.
Çakma Simülasyonu; ıııııı-ıııııı

güney kardinal şamandıra
Resim 3 Güney Kardinal Şamandıra

Batı kardinal şamandırası tehlikenin batısına atılır, şamandıranın batı tarafı tehlikesizdir. Karşımızda gördüğümüzde rotamızı pusulamızı göre batı tarafına alarak şamandırayı doğumuzda bırakarak yolumuza devam edebiliriz.
Gündüz Tanınma Alametleri; alt tarafı Sarı ortası siyah üst tarafı sarı boyalı ve tepeliği birbirine bakan iki konik vardır. (Resim 4 )
Gece Tanınma Alametleri; 9 kere çakar bir süre bekler tekrar 9 defa çakar.
Çakma Simülasyonu; ııııııııı ııııııııı

Batı kardinal şamandırası
Resim 4 Batı Kardinal Şamandırası

Not: Çakarlarda Simülasyonda ı lar kısa – uzunu ifade eder.

İpucu: Gördüğünüz gibi çakarların çakma sayısı saat kadranımızın 3-6-9-12 ye benzetebiliriz, bu sayede gece bir kardinal gördüğümüzde hiç bir kaynağa bakmadan karşımızdaki kardinal şamandıranın kuzey mi, güney mi ya da batı mı doğu kardinal olduğunu anlayabiliriz. Saatimizde 6 aşağı gösterir bu bize güneyi hatırlatır (güney kardinal şamandıra 6 kere çakıyordu) ya da 9 kere çakan bir çakar gördük, saatimize baktık solda kalıyor, bu bize direkt batı kardinal olduğunu hatırlatır.

Faydalı bir yazı olması dileğimle dilimin döndüğü ve bildiğim kadarıyla sizle paylaşmak istedim, Selametle.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi internet deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Normal şartlarda kabul etmişiniz sayılacak, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha Fazla Bilgi